Tabiat bir san'at-ı İlahiyedir, Sani olamaz...Bir kitabet-i Rabbanîdir, kâtip olamaz... Bir nakıştır, nakkaş olamaz. Bir defterdir, defterdar olamaz. Bir kanundur, kudret olamaz. (Lem'alar)

20 Ekim 2012 Cumartesi

İZCİLERİMLE

Bugün izcilerimle gelenekselleştirdiğimiz bisiklet gezisini yaptık. Kızılırmak Ortaokulundan harekete geçtik. Ağıllar, Türbe, Kızılırmak kıyısında bulanan set yolu, Çetinkaya Köprüsü, sürücü kurslarından okula kadar uzanan 24 km'lik bir yolculuk yaptık. (20.10.2012)
  
 Burada bulunan türbe Bafra'da hüküm süren Selçuklu sülalesinden gelen İsfendiyaroğullarına mensup Emir Mirza Bey ve ailesine aittir.Türbe yapısı miladi 1381 yılında hicri 783 yılında yapılmış olup bir aile kabristanlığı görünümündedir.Bina moloz taştan harçla yapılmış olup üzeri çadır şeklinde sivri bir kubbeyle örtülmüştür.Kapının üzerinde bulunan kitabeden burada yatanların veba (taun) hastalığından öldüğü anlaşılmakta olup bir kısım lahitlerde ölüm tarihinin aynı oluşu bunu desteklemektedir.Lahitler selçuklu tarzında yapılmış olup bir kısmının üzerinde ayetler yazılıdır.Kişilerinin ölüm tarihide ayrıca lahitlerin üzerinde mevcuttur.Binanın içinde toplam 16 mezar mevcut olup bunlardan 7 tanesi girişte sağda 9 tanesi ise girişte solda yer almaktadır ayrıca bina dışında aynı döneme ait iki adet mezar da mevcuttur.Bina şu an oldukça bakımsız olup tamire ihtiyacı vardır.
  Kızılırmak üzerinde ikinci set. Altınkaya ve Derbent barajlarından suyu kesmişler.


 Tatlı rekabet hep sürdü, yarıştık.

 Son kilometrelere geldik, ama çok yorulduk. Sulama kanalı üzerinde soluklanıyoruz.
Yolculuğumuzun sonunu tur atarak kutluyoruz. En yakın tarihte kamp yapmak dileğiyle etkinliğimizi sona erdiriyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder